SRP7050AA-4R7M
DigiKey Part Number
118-SRP7050AA-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRP7050AA-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRP7050AA-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP7050AA-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 11A 24 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 11 A 24mOhm Max Nonstandard
Category
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
10 @ 100kHz
Series
Frequency - Self Resonant
19MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
Current - Saturation (Isat)
8.8A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)