SRR0745A-102M
DigiKey Part Number
SRR0745A-102MTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR0745A-102MCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR0745A-102MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR0745A-102M
Description
FIXED IND 1MH 200MA 4.1 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Shielded Inductor 200 mA 4.1Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR0745A-102M Models
DC Resistance (DCR)
4.1Ohm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)
Current - Saturation (Isat)
240mA