SRR1050A-820Y
DigiKey Part Number
SRR1050A-820YTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1050A-820YCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1050A-820YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1050A-820Y
Description
FIXED IND 82UH 1.45A 230 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.45 A 230mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1050A-820Y Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
230mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
4.5MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
1.5A