SRR1050HA-101Y
DigiKey Part Number
118-SRR1050HA-101YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1050HA-101YCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1050HA-101YDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1050HA-101Y
Description
FIXED IND 100UH 1.35A 255 MOHM
Detailed Description
100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.35 A 255mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
255mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
4.2MHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
1.35A