SRR1050HA-150Y
DigiKey Part Number
118-SRR1050HA-150YTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1050HA-150YCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1050HA-150Y
Description
FIXED IND 15UH 3.4A 47 MOHM SMD
Detailed Description
15 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.4 A 47mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR)
47mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
14MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.402" L x 0.394" W (10.20mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Current - Saturation (Isat)
3.6A