SRR1208-271KL
DigiKey Part Number
118-SRR1208-271KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1208-271KLCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1208-271KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1208-271KL
Description
FIXED IND 270UH 950MA 400 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 950 mA 400mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1208-271KL Models
DC Resistance (DCR)
400mOhm Max
Series
Q @ Freq
13 @ 796kHz
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.25A