SRR1240-121K
DigiKey Part Number
SRR1240-121KTR-ND - Tape & Reel (TR)
SRR1240-121KCT-ND - Cut Tape (CT)
SRR1240-121KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1240-121K
Description
FIXED IND 120UH 1.2A 370 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.2 A 370mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR1240-121K Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
370mOhm Max
Series
Q @ Freq
12 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
7.8MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.15A