SRR1240-330M
DigiKey Part Number
118-SRR1240-330MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1240-330MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1240-330MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1240-330M
Description
FIXED IND 33UH 2.3A 97 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.3 A 97mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1240-330M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
97mOhm Max
Series
Q @ Freq
19 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
15MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
2.1A