SRR6040A-820M
DigiKey Part Number
118-SRR6040A-820MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR6040A-820MCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR6040A-820M
Description
FIXED IND 82UH 700MA 290 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µH Shielded Inductor 700 mA 290mOhm Max Nonstandard, Corner Terminals
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SRR6040A-820M Models
DC Resistance (DCR)
290mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Package / Case
Nonstandard, Corner Terminals
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.264" L x 0.264" W (6.70mm x 6.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
630mA