SSD-500A-R | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 118-SSD-500A-R-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SSD-500A-R |
Description | CURRENT SENSOR 500A |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Current Sensor 500A 1 Channel Current Sensor Bidirectional Module |
Datasheet | Datasheet |
Category | Output RS485 |
Mfr | Linearity ±0.1% |
Series | Accuracy ±0.1% |
Packaging Bulk | Voltage - Supply 24V ~ 60V |
Part Status Active | Current - Supply (Max) 15mA (Typ) |
For Measuring DC | Operating Temperature -40°C ~ 115°C |