ZV35K1210251NIR1
DigiKey Part Number
118-ZV35K1210251NIR1TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-ZV35K1210251NIR1CT-ND - Cut Tape (CT)
118-ZV35K1210251NIR1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZV35K1210251NIR1
Description
VARISTOR 56V 250A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 V 250 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
61.6 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
250 A
Series
Energy
2.2J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
670 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
56 V