B6015TH12B
DigiKey Part Number
59-B6015TH12B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B6015TH12B
Description
BLOWER 12VDC 60X15MM TACH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Square/Rounded - 60mm L x 60mm H Ball 5.6 CFM (0.157m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
36.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
2.16 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square/Rounded - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.180A
Air Flow
5.6 CFM (0.157m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.610 in H2O (151.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C