6N136-020E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
CEL
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Semiconductor Opto Division
In Stock: 427
Datasheet
Parametric Equivalent
Isocom Components 2004 LTD
In Stock: 2,120
Parametric Equivalent
QT Brightek (QTB)
In Stock: 498
Everlight Electronics Co Ltd
Isocom Components 2004 LTD
QT Brightek (QTB)
In Stock: 78
In Stock: 74
Optoisolator Transistor with Base Output 5000Vrms 1 Channel 8-DIP
6N136-020E
DigiKey Part Number
6N136-020E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6N136-020E
Description
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Output Type
Transistor with Base
Manufacturer
Broadcom Limited
Voltage - Output (Max)
20V
Packaging
Tube
Current - Output / Channel
8mA
Part Status
Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.5V
Number of Channels
1
Current - DC Forward (If) (Max)
25 mA
Voltage - Isolation
5000Vrms
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Current Transfer Ratio (Min)
19% @ 16mA
Mounting Type
Through Hole
Current Transfer Ratio (Max)
50% @ 16mA
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)