ASMB-TTF2-0B20B
DigiKey Part Number
516-3909-2-ND - Tape & Reel (TR)
516-3909-1-ND - Cut Tape (CT)
516-3909-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMB-TTF2-0B20B
Description
LED RGB DIFFUSED 6PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue (RGB) 620nm Red, 524nm Green, 471nm Blue LED Indication - Discrete 2.1V Red, 2.9V Green, 2.9V Blue 6-PLCC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ASMB-TTF2-0B20B Models
Category
Viewing Angle
110°
Mfr
Mounting Type
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Wavelength - Dominant
Part Status
Active
Wavelength - Peak
628nm Red, 518nm Green, 467nm Blue
Color
Package / Case
6-PLCC
Lens Transparency
Diffused
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.70mm L x 3.50mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
3.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V Red, 2.9V Green, 2.9V Blue
Base Product Number
Current - Test
20mA