HCPL-4562-020E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Everlight Electronics Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Semiconductor Opto Division
Toshiba Semiconductor and Storage
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 345
CEL
In Stock: 40
CEL
In Stock: 304
Optoisolator Transistor with Base Output 5000Vrms 1 Channel 8-DIP
HCPL-4562-020E
DigiKey Part Number
HCPL-4562-020E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCPL-4562-020E
Description
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8-DIP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HCPL-4562-020E Models
Category
Current - Output / Channel
8mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.3V
Packaging
Tube
Current - DC Forward (If) (Max)
12 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Isolation
5000Vrms
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Input Type
DC
Supplier Device Package
8-DIP
Output Type
Transistor with Base
Base Product Number
Voltage - Output (Max)
20V