PX0716/48 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 708-1356-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PX0716/48 |
Description | PWR ENT IN/OUT IEC320-2-2F PNL |
Customer Reference | |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PX0716/48 Models |
Category | Filter Type Unfiltered - Commercial |
Manufacturer Bulgin | Accomodates a Fuse No |
Series | Mounting Type Panel Mount, Snap-In |
Packaging Bulk | Termination Quick Connect - 0.189" (4.8mm) |
Part Status Obsolete | Panel Cutout Dimensions Rectangular - 33.80mm x 50.70mm |
Connector Style IEC 320-2-2/F; IEC 320-C14 | Panel Thickness 0.047" (1.20mm) |
Current Rating - Appliance Inlet 10A | Approval Agency cULus |
Voltage Rating - Appliance Inlet 250VAC | Base Product Number |