HPWR1500J1R00G9C
DigiKey Part Number
4506-HPWR1500J1R00G9C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPWR1500J1R00G9C
Description
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 1500W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±5% 1500W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-50°C ~ 200°C
Series
Features
Flame Proof, Safety
Packaging
Tray
Coating, Housing Type
Ceramic
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets
Resistance
1 Ohms
Size / Dimension
2.756" Dia x 16.339" L (70.00mm x 415.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
1500W