RFRT250J50R0NS9
DigiKey Part Number
4506-RFRT250J50R0NS9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RFRT250J50R0NS9
Description
RF RES 50 OHM DC-3GHZ 250W 5%
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±5% 250W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
RF, High Frequency
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.976" L x 0.374" W (24.80mm x 9.50mm)
Resistance
50 Ohms
Height - Seated (Max)
0.173" (4.40mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Tab
Power (Watts)
250W