GMC10X7R105K6R3NT
DigiKey Part Number
4713-GMC10X7R105K6R3NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC10X7R105K6R3NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC10X7R105K6R3NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC10X7R105K6R3NT
Description
CAP0603 X7R 1UF 10% 6.3V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)