PTMOJ107AT100
DigiKey Part Number
4713-PTMOJ107AT100TR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-PTMOJ107AT100CT-ND - Cut Tape (CT)
4713-PTMOJ107AT100DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTMOJ107AT100
Description
PTANT 20% 6.3V 100UF A LSR 100
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1206 (3216 Metric) 100mOhm @ 100kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Cal-Chip Electronics, Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated
6.3 V