GY13R008014V105R
DigiKey Part Number
5450-GY13R008014V105R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GY13R008014V105R
Description
CAP 1F 3V -40-+65C T/H
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 260mOhm @ 1kHz
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
260mOhm @ 1kHz
Manufacturer
CAP-XX Ltd Supercapacitors
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C