APSA4R0ELL821MJB5S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 374
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 490
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 4,309
In Stock: 163
820 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 6mOhm 2000 Hrs @ 105°C
APSA4R0ELL821MJB5S
DigiKey Part Number
565-3061-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSA4R0ELL821MJB5S
Description
CAP ALUM POLY 820UF 20% 4V TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.86 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
820 µF
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
4 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm