APSC4R0ELL681MHB5S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1,710
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
680 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 7mOhm 2000 Hrs @ 105°C
APSC4R0ELL681MHB5S
DigiKey Part Number
565-3224-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSC4R0ELL681MHB5S
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 4V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
APSC4R0ELL681MHB5S Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
680 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm