DDLC2R5LGN351KA65S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 90
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 305
Datasheet
350 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can - Screw Terminals 8mOhm 2000 Hrs @ 60°C
DDLC2R5LGN351KA65S
DigiKey Part Number
565-3257-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDLC2R5LGN351KA65S
Description
CAP 350F 10% 2.5V CHASSIS MOUNT
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 60°C
Manufacturer
Chemi-Con
Termination
Screw Terminals
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Capacitance
350 F
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
2.717" (69.00mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm