EKHS501VSN331MA40S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 180
Datasheet
330 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EKHS501VSN331MA40S
DigiKey Part Number
565-EKHS501VSN331MA40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKHS501VSN331MA40S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKHS501VSN331MA40S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.57 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.2451 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C