EKMT451VSN331MA35S
DigiKey Part Number
565-EKMT451VSN331MA35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMT451VSN331MA35S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKMT451VSN331MA35S Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.146 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C