EKMZ451VSN331MR30S
DigiKey Part Number
565-4803-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMZ451VSN331MR30S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKMZ451VSN331MR30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.43 A @ 120 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
2.045 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C