EKY-160ETD681MJ16S
DigiKey Part Number
565-EKY-160ETD681MJ16SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKY-160ETD681MJ16STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-160ETD681MJ16S
Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
726 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.21 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C