EKY-350ETE102MK25S
DigiKey Part Number
565-EKY-350ETE102MK25SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EKY-350ETE102MK25STB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-350ETE102MK25S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.338 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.23 A @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
27 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C