EKYA630ELL101MJC5S
DigiKey Part Number
565-EKYA630ELL101MJC5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKYA630ELL101MJC5S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKYA630ELL101MJC5S Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
290 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
725 mA @ 100 kHz
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C