ELHS4H1VSN331MA35S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 180
Datasheet
330 µF 475 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELHS4H1VSN331MA35S
DigiKey Part Number
ELHS4H1VSN331MA35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELHS4H1VSN331MA35S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 475V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ELHS4H1VSN331MA35S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.51 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.1593 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
475 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C