ELHS501VSN331MA40S
DigiKey Part Number
565-ELHS501VSN331MA40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELHS501VSN331MA40S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
330 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELHS501VSN331MA40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.57 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.2451 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.673" (42.50mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C