ELHS501VSN391MA45S
DigiKey Part Number
565-5113-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELHS501VSN391MA45S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
390 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELHS501VSN391MA45S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.74 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.4882 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.870" (47.50mm)
Voltage - Rated
500 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C