ELXS251VSN122MA35S
DigiKey Part Number
ELXS251VSN122MA35S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS251VSN122MA35S
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXS251VSN122MA35S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.5 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C