ELXS401VSN331MR30S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 100
In Stock: 14
330 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
ELXS401VSN331MR30S
DigiKey Part Number
565-ELXS401VSN331MR30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS401VSN331MR30S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXS401VSN331MR30S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.45 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.0735 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C