ELXS451VSN331MR40S
DigiKey Part Number
565-5013-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXS451VSN331MR40S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ELXS451VSN331MR40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.52 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.1736 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C