EMVY160ARA101MF55G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 523
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 83
Upgrade
Würth Elektronik
Würth Elektronik
KEMET
In Stock: 490
Similar
Panasonic Industry
Panasonic Industry
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
EMVY160ARA101MF55G
DigiKey Part Number
565-EMVY160ARA101MF55GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVY160ARA101MF55GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVY160ARA101MF55GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVY160ARA101MF55G
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMVY160ARA101MF55G Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
56 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
140 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.205" (5.20mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C