EMVY350ARA221MHA0G
DigiKey Part Number
565-EMVY350ARA221MHA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVY350ARA221MHA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVY350ARA221MHA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVY350ARA221MHA0G
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EMVY350ARA221MHA0G Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
450 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
300 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C