EMZA630ARA100MF61G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EMZA630ARA100MF61G |
Description | CAP ALUM 10UF 20% 63V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 28 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EMZA630ARA100MF61G Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 32 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 80 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 2.2 Ohms |
Capacitance | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm) |
Voltage - Rated 63 V | Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |