KTD101B475K43A0T00
DigiKey Part Number
565-KTD101B475K43A0T00CT-ND - Cut Tape (CT)
565-KTD101B475K43A0T00TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTD101B475K43A0T00
Description
RADIAL CERAMIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KTD101B475K43A0T00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.256" L x 0.157" W (6.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)