KTD350B106K43A0B00
DigiKey Part Number
565-KTD350B106K43A0B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTD350B106K43A0B00
Description
CERAMIC CAP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 35V Ceramic Capacitor X7R Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Size / Dimension
0.256" L x 0.157" W (6.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)