EJ1J101MPN1012RU
DigiKey Part Number
4191-EJ1J101MPN1012RUCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-EJ1J101MPN1012RUTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EJ1J101MPN1012RU
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
430 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C