EY1H470MP26311RU | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EY1H470MP26311RU |
Description | CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.95Ohm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 90 mA @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 300 mA @ 100 kHz |
Part Status Active | Impedance 600 mOhms |
Capacitance | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Voltage - Rated 50 V | Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.95Ohm @ 120Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C |