PW2S181MNN1845P5
DigiKey Part Number
4191-PW2S181MNN1845P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PW2S181MNN1845P5
Description
CAP ALUM 180UF 20% 420V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
500 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.831" (46.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C