URP1C331MCT0808U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 38
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
330 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 12mOhm 2000 Hrs @ 105°C
URP1C331MCT0808U
DigiKey Part Number
4191-URP1C331MCT0808U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URP1C331MCT0808U
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chinsan (Elite)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.7 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm