FPC040P040
DigiKey Part Number
FPC040P040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FPC040P040
Description
FPC/FFC SMT CONNECTOR 0.4 MM
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP FPC Connector 40 0.016" (0.40mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
40
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Pitch
0.016" (0.40mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Packaging
Bulk
Material
FR4 Epoxy Glass
Part Status
Active
Size / Dimension
0.900" x 2.050" (22.86mm x 52.07mm)