NCSWLF.020 0.3OZ
DigiKey Part Number
315-NCSWLF.0200.3OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCSWLF.020 0.3OZ
Description
LF SOLDER WIRE MINI POCKET PACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
No-Clean Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) 24 AWG, 25 SWG Tube, 0.3 oz (8.51g)
Category
Diameter
0.020" (0.51mm)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Melting Point
423 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Packaging
Bulk
Flux Type
No-Clean
Part Status
Active
Wire Gauge
24 AWG, 25 SWG