SMDSW.020 1OZ
DigiKey Part Number
SMDSW.0201OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDSW.020 1OZ
Description
SOLDER WIRE NO-CLEAN 63/37 1OZ.
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Leaded No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn63Pb37 (63/37) 24 AWG, 25 SWG Spool, 1 oz (28.35g)
Category
Melting Point
361°F (183°C)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Flux Type
No-Clean, Water Soluble
Packaging
Spool
Wire Gauge
24 AWG, 25 SWG
Part Status
Active
Process
Leaded
Type
Wire Solder
Form
Spool, 1 oz (28.35g)
Composition
Sn63Pb37 (63/37)
Weight
0.062 lb (28.12 g)
Diameter
0.020" (0.51mm)