SMDSWLF.020 8OZ
DigiKey Part Number
SMDSWLF.0208OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDSWLF.020 8OZ
Description
LF SOLDER WIRE 96.5/3/0.5 TIN/SI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Lead Free No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) 24 AWG, 25 SWG Spool, 8 oz (227g), 1/2 lb
Category
Melting Point
423 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Packaging
Bulk
Wire Gauge
24 AWG, 25 SWG
Part Status
Active
Process
Lead Free
Type
Wire Solder
Form
Spool, 8 oz (227g), 1/2 lb
Composition
Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Base Product Number
Diameter
0.020" (0.51mm)