SMDSWLF.031 .7OZ
DigiKey Part Number
SMDSWLF.031.7OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDSWLF.031 .7OZ
Description
LF SOLDER WIRE POCKET PACK 96.5/
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Lead Free No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5) 20 AWG, 21 SWG Tube, 0.7 oz (19.85g)
Category
Diameter
0.031" (0.79mm)
Melting Point
423 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Series
Packaging
Bulk
Wire Gauge
20 AWG, 21 SWG